Uruchomienie bloku gazowo-parowego poprawiło znacznie stan środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz komfort życia jego mieszkańców. Zmienił się również wizerunek zakładu. EC Gorzów SA postrzegana jest w regionie nie jako zakład uciążliwy dla otoczenia, lecz jako wdrażający nowoczesne technologie przyjazne dla środowiska. Efektem dokonanej modernizacji jest zdecydowana poprawa warunków ochrony środowiska, co zarówno dla Elektrociepłowni jak i dla miasta Gorzowa Wlkp. ma szczególne znaczenie. Dotychczas dwa kominy elektrociepłowni emitowały prawie 90% wszystkich pyłów w mieście oraz znaczne ilości tlenków siarki i azotu.
Poprzez włączenie do eksploatacji bloku gazowo-parowego osiągnięto następujące efekty ekologiczne:
- zmniejszenie emisji pyłów z EC Gorzów SA
- zmniejszenie emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu
- zmniejszenie emisji dopuszczalnych pyłów i gazów dla EC Gorzów SA
Wykonane pomiary gwarancyjne emitowanych przez zespół gazowo-parowy zanieczyszczeń udowadniają, że negatywne oddziaływanie takiego obiektu energetycznego na otoczenie jest wielokrotnie mniejsze od obowiązujących norm. Obok korzyści związanych z ochroną środowiska blok gazowo-parowy przyniósł także wymierne efekty ekonomiczne wynikające ze zwiększonej produkcji energii elektrycznej.
Znaczne zmniejszenie ilości spalanego węgla zmniejszyło ilość odpadów paleniskowych.
Zadania proekologiczne zrealizowane na przełomie ostatnich dziesięciu lat:
1992 – oddanie do eksploatacji składowiska żużlu w Janczewie (ciągły monitoring wód podziemnych i powierzchniowych, monitoring powietrza atmosferycznego oraz gleby)
1993 – wybudowanie neutralizatora ścieków zasolonych
1994 – modernizacja elektrofiltra kotła K-102
1995 – wybudowanie osadników namułu
1998 – modernizacja młynów węglowych kotłów K-101 i K-102
1999 – oddanie do eksploatacji bloku gazowo-parowego
2001 – modernizacja kotła K-101 (zamontowanie palników niskoemisyjnych)