Energetyka Paliwa LPG – najzdrowsze paliwo

LPG – najzdrowsze paliwo

LPG nozzle

LPG nozzleZasilanie naszego pojazdu gazem LPG okazuje się najbardziej korzystne nie tylko biorąc pod uwagę kwestię finansową. Można tu także przytoczyć korzyści zdrowotne – korzyści dla naszego zdrowia jak i zdrowia silnika w samochodzie.

W przypadku silnika zasilanego poprzez autogaz olej nie jest spłukiwany z tłoków silnika. Gaz dostaje się do silnika w innej postaci niż benzyna. Krążące mity na temat tego, że gaz niszczy silnik jest oczywiście nieprawdą. Szkodliwy dla naszego silnika może być w tym wypadku niewprawny mechanik :).

Emisja spalin w przypadku najnowszych instalacji LPG spełnia najbardziej restrykcyjne wymogi. Najgorszy w tym wypadku jest silnik diesla. Spaliny zawierające cząsteczki sadzy nasączone niespalonymi węglowodorami od zawsze były uważane za najbardziej kancerogenny składnik paliw. Niestety olejem napędowym zasilane są największe silniki, które emitują olbrzymie ilości rakotwórczych spalin. Dotyczy to nie tylko samochodów osobowych, ale przede wszystkim tirów i autobusów miejskich. Dlatego mieszkańcy dużych miast są bezpośrednio narażeni na szkodliwe działanie diesla. Bezołowiowa benzyna nie jest już tak szkodliwa, lecz emisja spalin także jest wysoka, nieporównywalna ze spalinami autogazu.

Jeśli dalej mówimy o zdrowiu to należy także brać pod uwagę nasze zdrowie psychiczne

auto gaz jest tańszy, mimo tego, że cena LPG rośnie, wraz ze wzrostem ceny benzyny, to i tak wciąż litr gazu stanowi 60% ceny litra benzyny. A zostawiając mniejsze kwoty na stacji paliw na pewno nasze samopoczucie ulegnie poprawie.

O podwyżce cen LPG

Ostatnie, mało pozytywne informacje na temat cła na gaz LPG zmartwiły nie tylko kierowców, ale i wszystkich przedsiębiorców powiązanych z branżą lpg. Polskie media donoszą, że gaz może zdrożeć nawet o kilkadziesiąt groszy za litr. Jak donosi Polska Organizacja Gazu Płynnego, być może nie będzie się czego bać.

Bardzo często o gazie pojawiają się informacje, że jakoby miałby podrożeć. Na szczęście do tej pory na strachu się kończyło. miejmy nadzieję, że i tak będzie tym razem.

Podobne artykuły

Liquid Experiments -IV (Petrol)

Olej napędowyOlej napędowy

Olej napędowy, znany również jako diesel, jest paliwem stosowanym głównie w silnikach wysokoprężnych, takich jak silniki diesla w pojazdach drogowych, maszynach budowlanych, ciężarówkach, statkach i innych urządzeniach. Jest to ciecz